Virtuális osztályterem, segédanyagok

2024.02.16. Télűző kiszebáb égetés

Télűző hagyományaink közé tartozik a fánksütés és a kiszebáb égetése.

A kiszebáb a telet jelképező szalmabábu, amit tél végén gonoszűző népszokásként elégetnek vagy vízbe vetnek. A néphit szerint a kiszebáb égetése megszabadítja az embereket minden bajtól, rossztól, félelemtől, betegségtől.

A harmadik szünetben, iskolarádiós bejelentkezést követően, zeneszóval kísérve mindenki levonult a focipályára, ahol már készen állt a kiszebáb. Körbeállást követően a bábut Vida Árpád diákelnök gyújtotta meg, az „Ég a kisze…” versre. Az osztályok által felírt, DÖK által összegyűjtött, borítékban elhelyezett „gondűző cédulákat”, rossz szokásokat, félelmeket egy fonalra felfűzve, előzetesen a kisze nyakába akasztottuk és a kiszebábbal együtt elégettük. Ezt követően az „És tánc…” felkiáltásra elindult a körtánc.

Kattintson a képre a galéria megnyitásához!